Přeskočit na obsah

Peněženka na dietě: 23 triků, jak ušetřit 70 tisíc za rok

Nejsnáze ušetříte peníze tak, že přestanete kupovat věci, které vlastně nepotřebujete nebo je můžete snadno nahradit. Moje tipy, jak ušetřit peníze, berte jako inspiraci pro svůj vlastní životní styl. Nejvíc je využijete ve chvíli, kdy vám zrovna vypadl klient a nechcete se dostat do mínusu, chcete žít udržitelněji nebo potřebujete ušetřit nějaké peníze. Tak vzhůru do toho, 70 tisíc čeká!

#1 Zapomeňte na Tyčinky do uší

Uchošťoury, vrtáky, vatové tyčinky. Ať jim říkáte jakkoli, jedna rodina jich měsíčně spolkne docela dost. Leze to do peněz, a navíc je nemůžete recyklovat. Za sebe doporučuji japonskou tyčinku mimikaki. Vydrží vám celý život a cena jedné tyčinky se vám vrátí za dvě balení vrtáčků. Mimikaki je navíc ze dřeva. Alternativou jsou silikonové omyvatelné tyčinky. (Počítám 30 korun měsíčně.)

#2 nekupujte Lahve s vodou

Ještě pořád si kupujete lahve s vodou kdykoli jste mimo domov? Když si to spočítáte, ročně utratíte 7 300 korun za balenou vodu. Přitom vám teče z vodovodu skoro zadarmo. Pořiďte si znovupoužitelnou láhev, a hned máte peníze v kapse. Navíc potěšíte přírodu a životní prostředí. Už tak se všude válí miliony PETek. (Počítám 30 lahví měsíčně po 20 korunách.)

#3 choďte do Knihovny

Ve větších městech bývá roční poplatek přes 200 korun. V naší obci je to pouhých 140 korun ročně. Tomu říkám skvělá cena, vzhledem k tomu, že brakovou beletrii dneska pořídíte za 400-500 korun. Alternativou jsou bazary a antikvariáty. (Počítám jednu knihu měsíčně za 500 korun.)

#4 používejte Safety razor holítko

Chlapi, ženský, tohle je prostě klasika! Jednorázová holítka stojí 150 korun a více. To je dost za kus plastu a pár tupých žiletek. Vsaďte radši na nerezový safety razor našich dědů. Je to bezpečné, levné a kvalitní. Upřímně, neznám lepší způsob holení. Investice se vám vrátí do dvou měsíců. Já své holítko vlastním přes 6 let a kupuju do něj jen obyčejné kovové žiletky, kdy jedna stojí 3 koruny a vydrží ostrá déle než měsíc. (Počítám 150 korun měsíčně.)

#5 Staňte se sami sobě kadeřníkem

Už vidím, jak se ošíváte a klepete si na čelo. „No ta snad spadla z višně!“ Nespadla. U kadeřnice jsem nebyla 10 let. Od té doby jsem vystřídala hned několik účesů včetně mikáda, ofiny, patky a bobu. Stříhala jsem se nůžkama i holicím strojkem a bez problémů. Oproti tomu, kadeřnice nebo barbershop vás vyjde průměrně na 1500 korun měsíčně.

#6 Jezděte hromadně

Pokud nežijete ve velkém městě a nevlastníte lítačku na MHD, spolujízda je nejlevnější způsob cestování. Složte se s dalšími lidmi na pohonné hmoty a ušetřete. Navíc budete o něco ekologičtější, protože nejezdíte autem sami. (Počítám 2000 korun měsíčně na pohonné hmoty.)

#7 co takhle kalíšek, dámy?

Netřeba dlouze pitvat. Každý měsíc utratíme hromady peněz za menstruační potřeby! Ženský, všechny moc dobře víme, že to je každej měsíc skoro pětistovka. A zbytečně! Vložky i tampony jsou navíc extrémně neekologický. Zkuste levný, ekologický a dlouhodobě sloužící menstruační kalíšek. (Počítám 500 korun měsíčně.)

#8 Vyměňte propisky za Pero

Často si něco zapisujete a bez propisky se neobejdete? Zapomeňte na nespolehlivé propisky z laciného plastu. Pokud je musíte neustále kupovat, docela to leze do peněz, protože mnoho nevydrží. Raději investujte do pěkného plnicího pera, které vám vydrží navždycky.

#9 Nakupujte do svojí tašky

A přitom je to taková blbost, že jo? Divili byste se, kolik vám vlastní taška může ušetřit peněz. Když si to spočítáte, ročně utratíte 780 korun za jednorázové tašky, které vlastně nepotřebujete. Vlastní taška je ekologická. (Počítám 65 korun měsíčně.)

#10 použijte látkový Kapesník

Pokud zrovna nesmrkáte žluté hleny, zkuste látkový kapesník. Hravě si poradí s vodovou rýmou, upocenýma rukama nebo oroseným čelem. Nic, co by pračka nespravila. Látkový kapesník je zkrátka ideální způsob, jak ušetřit několik stovek ročně. A ještě jste ekologičtí! (Počítám 30 korun měsíčně.)

#11 Zvolte si Repasovaný notebook

Za posledních 11 let mám už třetí notebook. Ale ten repasovaný slouží v naší rodině dodneška! Je to svižná a dost výkonná mašina, přitom ho vyrobili v roce 2011. Faktem zůstává, že stál o 50-70 % méně, než nové zařízení a pracuje prakticky neustále neuvěřitelných 13 let!

#12 Přehodnoťte Předplatné

Fakt pravidelně využíváte všechno, za co platíte? Zvládáte sledovat zároveň Spotify, YouTube, HBO, Netflix i Disney+ tak, aby se vám to vyplatilo? Já osobně si kupuju Netflix jenom tehdy, když dávají můj oblíbeny seriál. Jinak předplatné ruším. (Počítám 200 korun měsíčně.)

#13 Kontrolujte účtenky

Ve zmatku a chaosu supermarketů vám prodavačka často namarkuje ledacos dvakrát nebo špatně. V našem místním krámku se mi to stává i 2x do měsíce. To pak celkem dělá i 200 korun měsíčně, což je celkem znát! Stačí dva omyly, a máte zaplacený Netflix.

#14 Nakupujte ve slevách

Slevy jsou skvělý způsob, jak ušetřit. Osobně kvůli nim neběhám do několika různých obchodů podle nejnižší nabídky, ale i tak se mi daří snížit výdaje za nákup. Díky slevám si můžete dopřát i jídla, která jindy nekupujete. Třeba právě kvůli ceně.

#15 ChyStejte si jídlo doma

Já vím, po osmi hodinách v práci je to pěkná otrava. Jenomže je fakt rozdíl, jestli si doma vyrobíte obložený rohlík za 20 korun, nebo ho koupíte v kantýně za 100. A když si uvaříte doma, máte zdravé a levné jídlo z přírodních surovin bez Éček a konzervantů.

#16 naplánujte si rozpočet

Rozpočet vám usnadní život. Zbavíte se stresu a nervů, jestli tenhle měsíc konečně vyjdete. Máte totiž přehled, kolik kde za co platíte, utratíte, vyděláte a jak ušetřit. Já už třetí tok používám japonskou metodu kakeibo, která se japoncům osvědčila už za 2. světové války. A funguje dodnes!

#17 věnujte se levným koníčkům

Choďte na procházky, do knihovny nebo pozvěte přátele k sobě domů. Domácí kafe vás vyjde levněji a můžete vypít třeba celý kýbl. Dívejte se na filmy a seriály nebo se věnujte zahrádce. Zkrátka si vyberte koníčky, které mnoho nestojí. Divili byste se, kolik máte možností.

#18 Nekupujte Časopisy

Buď si je půjčujte v knihovně nebo si články přečtěte na internetu. Ten se podobnými radami jenom hemží. Ušetříte spoustu peněz i planetu, a víc se toho dozvíte. Co si budeme, lifestylové časáky příliš inteligence nepobraly. Osobně jsem si žádný takový časopis nikdy nekoupila. (Počítám 120 korun měsíčně.)

#19 Pište si nákupní seznam

Retro tip, který prostě funguje. Co jste si nezapsali, to nekupujte. Žádný sladkosti, žádný dobroty na noc k televizi, žádný průmyslově zpracovaný předražený nesmysly. Uvidíte, kolik peněz najednou ušetříte.

#20 Uklízejte octem

Chemické sajrajty z reklam likviduji životní prostředí, váš rozpočet i zdraví. Proto vám z vlastní 10leté zkušenosti doporučuju ocet, který je levný a v domácnosti má nespočet využití. Slouží jako dezinfekce, likviduje zápach i vodní kámen a poradí si i s opravdu odolnou špínou nebo skvrnami. Při praní prádla také udržuje barvy zářivé. Ušetřete a buďte udržitelní.

#21 Nakupujte u výrobce

Jak ušetřit, když živíte ještě překupníky? Tyto lidi prostě vynechte. Jen vydělávají na všech okolo počínaje vámi a konče poctivým výrobcem. Sami nikdy nic nedokázali a jen parazitují na tvrdé práci jiných. Raději podpořte výrobce a ušetřete peníze.

#22 Prodejte nechtěné věci

Prodejem věcí sice peníze neušetříte, ale zato nějaké vyděláte. Jako bonus si uklidíte byt, uděláte si pořádek v životě a možná i uvolníte tolik místa, že si dopřejete menší bydlení. Čímž už peníze zaručeně ušetříte. K prodeji můžete nabídnout knihy, oblečení, nábytek, umění i elektroniku. Zbavte se všeho, co vám už neslouží.

#23 Noste Brýle

Já vím, já vím. Kontaktní čočky jsou bomba. Jako byste dostali nový oči. Taky je miluju. Pokud teda není topná sezóna a nepřisychaj mi k očím. Ale to je jinej příběh. Hlavní je, že kontaktní čočky stojí pořádnej balík. Každej měsíc minimálně 300,- korun za nejlevnější model, plus dalších 170 za čisticí roztok. Brýle jsou velká investice naráz, ale zato vám vydrží několik let. (Počítám 500 korun měsíčně.)

Sečteno a podtrženo…

Jak ušetřit 70 tisíc korun? Pokud jste dočetli až sem, už víte, jak na to. Všechno, co lze vyčíslit nám dává částku 6 195 korun měsíčně. Roční částka za tuhle hromadu zbytečností pak vyšplhala na 74 340,-. To zní jako slušná dovolená, viďte? Za to, že si uvaříte jídlo doma, začnete používat vlastní tašku a lahev, nosit brýle a menstruační kalíšek, chodit do knihovny, odstřihnete předplatné i kadeřnici a začnete jezdit hromadně? Řekla bych, že to už se vyplatí.

Když k tomu přičtěte další body, jako plánování rozpočtu, prodej nepotřebných věcí, levnější produkty, nákupy ve slevách nebo u výrobce a další změny životního stylu, jsou z vás prakticky milionáři. A to jsme prosím pěkně nezapočítali úspory ve věcech, jako je alkohol, cigarety, nákupy v second handech a bazarech, vegetariánskou stravu a odstřižení žroutů peněz, jako jsou zbytečné pojistky, auto, televize a mnoho dalšího.

Přiznám se, že tenhle propočet jsem dělala poprvé a překvapil i mě. Nikdy mě nenapadlo, že můj životní styl může uspořit tak vysoké částky. Mám z toho radost. Kéž se i vám daří šetřit peníze, abyste si užívali víc volného času, který nemusíte trávit v práci. Kéž nemusíte vydělávat peníze na věci, které nepotřebujete.

Sháníte texty?

Pak se pusťme do práce. Není nač čekat! Napište, nebo rovnou zavolejte.

Chci se podělit o názor

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *