Přeskočit na obsah
capsule wadrobe - tereza hladíková

3 důvody, proč capsule wardrobe nefunguje, a jak to napravit

Bohužel, je to tak. Capsule wardrobe jako metoda funkčního šatníku s několika málo kousky jednoduše nefunguje. A není použitelná. Alespoň pro většinu lidí. Ukážu vám, proč nefunguje, jaké složitosti vám to přinese a nakonec, co se s tím dá dělat.

#1 Každý jsme jiný

Typická rada pro capsule wardrobe zní: pořiďte si nóbl kašmírovej svetr, dokonale padnoucí džíny, bílou lněnou košili, protože kvalitní materiály jsou top strop, a pak „basic“ tílko. No a teď si vemte, kam v tomhle můžete vyrazit? Běžný člověk má víc životních rolí než jen práci a cestu domů. Možná taky chodíte na túry, jezdíte na kole, pracujete v továrně, běháte po hřišti se svými dětmi. A to jsem nezmínila váš osobitý vkus! Upřímně si teď odpovězte, jestli se vám hodí bílá lněná košile a kašmírovej svetr? Nejspíš ne.

Vždyť dost možná nesnášíte košile a límečky, svetry se vám protiví a v džínech si připadáte jako americkej dělník. Tyhle pocity jsou v pořádku a jen ukazují na to, že tolik opěvovaný capsule wardrobe nefunguje.

#2 Capsule wardrobe nepočítá s rozmanitostí života

Nikde se už nedočtete o tom, že vaše oblečení by především mělo odpovídat vašim aktivitám. Můžete si vybrat super oblečení, který vám padne, sluší a je kvalitní, ale taky hrozí, že brzo vystřízlívíte a dojde vám, že ty hadříky nemáte kam nosit. Jak nedávno říkala sousedka: „Když jsem se přistěhovala na vesnici, na nákup jsem se vždycky převlíkala. Až mi došlo, že v teplákách a zástěře tu chodí všichni, protože trávíte čas v hnoji a u krav.“

#3 Jednotvárný, strohý a chudý design

Buď vás módní guruové navlečou do bílé košile, nebo abyste měli změnu, tak do pruhované modrobílé. K tomu vám doporučí laciné basic tričko a svetr. Super. Ale co když máte rádi barvy? Potkat deset žen v bílý košili, džínách a pruhovaným triku je trochu creepy. Takže vás určitě potěší, že barvy jsou na místě!

Jak vytvořit capsule wardrobe správně?

Myslím, že jsme si dostatečně ukázali, jak je minimalistický capsule wardrobe v módním větě zcela a naprosto na houby. Možná to dobře vypadá na fotkách a někomu to vydělává těžký prachy, ale pro vás jsou tyhle rady do zahrady k prdu. Takže vám capsule wardrobe ukážu v trochu jiným světě a třeba se vám konečně podaří postavit OPRAVDU funkční a minimalistickej šatník. (Kdybyste se podivovali, z jaký že pozice se k tomu vyjadřuju, tak minimalismus žiju a zkoumám posledních 11 let.) Tak pojďme na to.

#1 Jak vypadá váš běžný týden?

První otázka zní, co děláte během týdne a kde žijete? Zcela upřímně si položte otázku, vezměte si papír a tužku a zamyslete se nad tím. Dám vám několik příkladů.

  • Žiju na vesnici a pracuju z domova. O víkendu chodím do kostela, v týdnu na nákup a do knihovny. Ve volném čase jezdím na kole a chodím na túry. Poměrné množství času trávím venku, kdy se starám o zvířata, čistím kotel nebo se hrabu se v hlíně.
  • Jinde to může vypadat tak, že žijete ve městě, do práce jezdíte metrem a třetinu dne trávíte v kanceláři. Na jídlo chodíte do restaurací, většinu času prosedíte a nikde se neušpiníte. Sportujete příležitostně ve fitku, takže nepotřebujete mnoho praktických věcí.

Teď už asi tušíte, že pro každý životní styl využijete odlišné oblečení.

#2 Co rádi nosíte?

Druhá otázka se zaměřuje na vaše oblíbené kousky, střihy a druhy oblečení. Opět uvedu příklad ze svého života.

S postupem času jsem konečně dala sbohem bavlněným tričkům a tílkům. To jsou ty slavné basic kousky, které postavě ale vůbec nelichotí, nejsou nijak zvlášť kvalitní a člověk v nich vypadá jako odrostlá školačka na cestě do fitka. Stejně ráznej proces jsem udělala s mikinama s kapucí, který mi po dlouhá léta dělaly náramnou radost. Ale už mi není deset! A navíc jsem žena. Nechci se halit do chlapskýho sportovního oblečení.

Navíc jsem si nedávno zamilovala košile a šaty. Takže velká horka = šaty. Džíny jsou moje celoživotní vášeň a nedám na ně dopustit. Volnější a starší rifle nosím doma místo tepláků a venku místo montérek. A víte co? I na tom kole se v nich dá pohodlně jezdit. Boty příliš neřeším, protože jsem vyznavač barefoot. Jenom ve sněhu a třeskutých mrazech obouvám zimní barefoot s kožíškem. Po zbytek roku nosím skinners nebo kristusky. (Byla jsem v nich i na Sněžce.) A když jsme u těch mrazů, taky miluju svetry.

Tím získáte vcelku omezenou skupinu kousků, které máte rádi. V mém případě košile, svetry, šaty a džíny. Jak to dopadlo u vás?

#3 Zkombinujte to dohromady!

  1. Teď si udělejte brainstorming na papíře.
  2. Do jednoho sloupce napište roční období, do druhého druhy vašeho oblečení a do třetího místa a aktivity, kterým se pravidelně věnujete.
  3. Od jednotlivých kusů oblečení pak veďte čáru tam, kde víte, že je oblečení vhodné.
  4. Díky tomu snadno zjistíte, které kusy oblečení se nehodí nikam, které málo, které snadno nahradíte jinými a bez kterých se neobejdete.
  5. Pokud například milujete saka, ale váš životní styl se podobá tomu mému, možná je na čase dát sakům sbohem a vyměnit je za prošívanou vestu. Protože v saku hnůj neobrátíte, na kole se neprojedete a batoh s nákupem na záda taky nedáte.

Naopak usilujte o to, abyste našli co nejvíce univerzální kousky, které můžete nosit po většinu roku na většinu aktivit.

V mém případě jsou takovým kouskem právě džíny, které se hodí opravdu na všechno. Naopak jsem narazila i na specifické kusy, které mají pouze jedno dvě využití. Jenže se bez nich neobejdu! Příkladem jsou obyčejné plavky nebo zimní zateplené kalhoty, které potřebuju do kostela.

Doporučuju vám také rozumně zvážit, kolik kusů od daného druhu oblečení opravdu potřebujete. Například sedmery džíny jsou pro většinu lidí zcela zbytečné. Oproti tomu sedm různých košil hravě využijete. Ráno v ní posnídáte, zmáknete call s klientem, později zajdete nakrmit zvířata, pak skočíte na nákup, odpoledne se projedete na kole a následně vyrazíte na grilovačku se sousedy. No asi se shodneme, že takovou košili na konci dne hodíte do rovnou do prádla.

#4 Pozor na doplňky

Velmi zrádné jsou pak doplňky, které vám v šatníku můžou napáchat pořádnou paseku. Osobně miluju různé kabelky a tašky. Ulítávám na nich! Jenže je nemám kam nosit. Na většinu aktivit potřebuju batoh. A když někdy vyrazím byť s velkou kabelou ven, zpětně si za to nadávám. Často totiž skončím na túře, delší procházce nebo si udělám nákup. A pak mě z toho bolí záda! Takže jestli můžu poradit, kroťte svoje vášně a uvažujte prakticky.

#5 Barvy a vzory

Po té, co jsem skoro deset let chodila jen a pouze v černé, už mi ruply nervy a ponořila jsem se do barev. Černou byste u mě hledali marně 🙂 Jenže jsem od té doby k nezastavení! Je pro mě velmi těžké udržet se na uzdě a neudělat si radost v second handu, protože ty barvy mi prostě chyběly. A to nemluvím o tom, že jsem po letech otevřela bránu i růžové. K tomu všemu je člověk dostatečně zblblý médii na to, aby hledal krémové, modré nebo hnědé oblečení. Fuj!

Takže co s tím? Buďte jednoduše sami sebou! Chcete bláznivě strakatou halenu? Pořiďte si ji! Chcete pruhované triko a kostkovanou košili? Pořiďte si je! Je totiž více než pravděpodobné, že některé kousky si k sobě zkrátka nikdy nevezmete, protože to nejde. Takže i když vaše skříň nevypadá tak katalogově béžovohnědá, až vyrazíte do ulic, bude vám to moc slušet!

Příklad ze života. Mám několik kostkatých košil v různých barvách, a taky strakaté svetry. Uf! Je to džungle! Jenže mi nehrozí, že si obléknu košili i svetr najednou, nebo použiju svetr, který nemá žádný vzor. Tím je problém okamžitě vyřešen. Netřeba se tedy obávat vzorů a barev.

#6 Speciální oblečení

Už jsem to zmínila v podobě svých zateplených kalhot, a ještě se k tomu vrátím. Pečlivě zvažte „speciální kousky“, o kterých vám marketéři a módní guruové tvrdí, že je rozhodně musíte mít. Patří sem například laciné umělotiny ze sportovek, několikero nekvalitních škrpálů, nebo výběrové kousky na prestižní akce. Vždycky si položte otázku, jestli na takové akce chodíte, a jestli sportovní oblečení náhodou nemůžete sloučit s oblečením na doma. Protože z ryze praktického pohledu, tepláky jsou pořád jenom tepláky. A je fuk, jestli je máte ze sportovek, nebo z Lidlu.

Teď už máte reálnej pohled na to, jak se věc s oblečením má. Váš minimalistický funkční šatník rozhodně není o nóbl svetru, lněné košili a džínách. Je to o tom, kde a jak žijete, co máte rádi a co skutečně potřebujete.

Chci se podělit o názor

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *